Rozwiń sub menu
Parki Narodowe w USA i odkrywanie dziedzictwa natury – spotkanie z udziałem Kamili Kielar

 

 

Zapraszamy na spotkanie z Kamilą Kielar – podróżniczką wyróżnioną KOLOSEM w kategorii „Podróże” za bezwzględność w pokazywaniu mechanizmów, które sterują dzisiejszym światem, i umiejętność przykuwania uwagi do tematów ważnych, z którą porozmawiamy o Parkach Narodowych w USA, roli przewodników turystycznych, ochronie dziedzictwa naturalnego, idei Freemana Tildena. Spotkanie jest połączone z promocją pierwszego polskiego wydania książki „Interpretacja dziedzictwa” autorstwa Freemana Tildena.

Spotkanie poprowadzi: Ewa Witczak

Patronat nad wydarzeniem: Poznański Klub Podróżnika

 

Informacje praktyczne:

Miejsce: Brama Poznania, ul. Gdańska 2, 61-123 Poznań

Termin: 29.09.2019 godz. 16:00

Wstęp wolny!

 

Kamila Kielar od kilkunastu lat smakuje północ. Skupia się na wyjazdach typu adventure, głównie samotnych, bo fascynuje ją łączenie specjalistycznych umiejętności z mocną psychiką. W outdoorze łącznie spędziła kilka lat, biegle porusza się w sztuce bushcraftu. Trzykrotnie nominowana i dwukrotnie wyróżniona na Kolosach, nominowana do nagrody National Geographic Traveler, wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika. Laureatka outdoorowych konkursów fotograficznych w USA i Kanadzie. W 2017 roku, Kamila Kielar samotnie przeszła 4700 km po szlaku Pacific Crest Trail, wcześniej – również sama – przejechała rowerem Jukon w zimie, Alaskę i Kamczatkę. W Laponii i na Alasce miesiącami wędrowała, zarówno zimą, jak i latem. Kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie przemierzała samotnie na nartach przy temperaturach spadających do -48 stopni. Lider etapów w wielkich sztafetach rowerowych: Afryka Nowaka i Bike Jamboree. Zajmuje się etologią dużych drapieżników i nawet je fotografuje. Zawodowo pisze, opowiada, szkoli oraz lideruje.

 

„Interpretacja dziedzictwa” Freemana Tildena – premiera książki

Wyzwania bywają różne: jak ożywić prehistoryczne ruiny, jak wyjaśnić proces geologiczny, który przyczynił się do powstania danej formacji skał, jak poruszyć serca i umysły osób odwiedzających pola dawnych bitew, zabytki i miejsca pamięci, jak przekazać dzieciom wiedzę o cudach natury? Książka Freemana Tildena prezentuje sześć zasad interpretacji, które od 1957 roku są nieustannie pomocne przy tego rodzaju problemach i podpowiadają, jak odkrywać i opisywać prawdę ukrytą pod powierzchnią rzeczywistości.

Ta edycja książki jest pierwszą prezentacją dzieła Freemana Tildena w całości po polsku.

 

Recenzje/opinie o książce:

Dzieło Freemana Tildena stanowi klucz do nowoczesnej heritologii, niezwykłej przygody intelektualnej polegającej na ciągłym odkrywaniu, interpretacji i ochronie otaczającego nas świata wartości. To nie przypadek, że jednym z ojców heritologii jest Amerykanin. Freeman Tilden tworząc swój kanon sześciu zasad interpretacji inspirował się amerykańskim doświadczeniem w ochronie dziedzictwa przyrodniczego. Dzisiaj to fundament heritologii również w Europie. Tilden uczy nas, że aby opowiedzieć dziedzictwo trzeba je najpierw odkryć, przemyśleć i zrozumieć. Tildenowskie czytanie dziedzictwa to więc sztuka interpretacji jego wartości i sztuka narracji w jednym.

Prof. Jacek Purchla

 

Życzyć sobie można, by książka Tildena stała się inspiracją dla całego zastępu bardzo potrzebnych „strażników naszych skarbów” przyrodniczych i historycznych. Ich rolą, zgodnie z ideą Tildena, byłoby nie tyle nauczanie, co pobudzanie do samodzielnego myślenia na bazie faktów naukowych, by w efekcie myślące społeczeństwo już nigdy nie wydało milczącej zgody ani na wjazd ciężkich maszyn do Puszczy Białowieskiej, ani buldożerów na Wawel.

Dr Tomasz Samojlik

 

O autorze:

Freeman Tilden (1883–1980) – początkowo pracował jako dziennikarz oraz autor dramatów i powieści, później został pionierem w dziedzinie interpretacji dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Napisał cztery książki na temat zwiedzania, poznawania i przybliżania odwiedzającym parków narodowych i stanowych oraz innych obszarów chronionych. Interpretacja dziedzictwa od lat pozostaje najbardziej znanym z jego dzieł.

 

Tytuł: Interpretacja dziedzictwa

Tytuł oryginału: Interpreting Our Heritage

Autor: Freeman Tilden

Tłumaczenie: Agnieszka Wilga

Wydawca: Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT

Partner: Narodowy Instytut Dziedzictwa

ISBN: 978-83-62415-46-5

Data wydania: wrzesień 2019, Poznań

Bilety on-line
English Version