Rozwiń sub menu
Noc Muzeów 2019

 

 

fot. Ł. Gdak

fot. Ł. Gdak

 

 

Mała Noc Muzeów z Poznańskim Szlakiem Legend dla Dzieci

 

 

Bez względu na wiek, udział w Nocy Muzeum należy się wszystkim, również tym, którzy chodzą spać wcześniej! Zapraszamy do udziału w Małej Nocy Muzeów z Poznańskim Szlakiem Legend dla Dzieci. Udział jest prosty – wystarczy pobrać folder z grą miejską i rozwiązać jej zadania na trasie Szlaku. Odkrywcy i odkrywczynie Szlaku otrzymają w prezencie książkę „Koziołki, rury i czarcie ogony” z dziesięcioma legendami o Poznaniu napisanymi specjalnie dla dzieci. Legend odsłuchacie również w wersji audio na stronie www.szlaklegend.pl. Zapraszamy do wspólnej zabawy i odkrywania miasta! 

 

Projekt Poznański Szlak Legend dla Dzieci został zrealizowany z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

 

Termin: 18 maja 2019, sobota, godz. 12:00-17:00

Miejsce: przestrzeń Starego Miasta, PCŚ-Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

Warunki udziału: udział bezpłatny, nie ma zapisów, warunkiem udziału jest akceptacja regulaminu wydarzenia dostępnego na stronie www.bramapoznania.pl, w siedzibie organizatora: Brama Poznania ICHOT, ul. Gdańska 2 oraz w Centrum Inicjatyw Rodzinnych w dniu wydarzenia.

 

Foldery można pobrać ze strony www.szlaklegend.pl, odebrać w Bramie Poznania ICHOT oraz w wybranych punktach Informacji Miejskiej (IM).

Książki będzie można odebrać w Centrum Inicjatyw Rodzinnych, w Arkadii przy ul. Ratajczaka, w godzinach 12:00-17:00.

 

Dodatkowo zapraszamy do udziału w animacjach oraz spotkaniach z teatrem ilustracji Kamishibai, w którego trakcie opowiemy dwie legendy: „O założeniu Poznania” oraz „O tym, jak diabły chciały zatopić Poznań”. Spotkania odbędą się w PCŚ-CIR, w godzinach 13:00-16:00.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie 100RZEŹBA – Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość

 

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu obchodzi w tym roku jubileusz stulecia istnienia. Początki uczelni sięgają  1919 roku, gdy powstała Państwowa Szkoła Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, już wówczas jednym z kluczowych elementów nauczania było kształcenie w zakresie rzeźby. Powstały Wydział Rzeźby od samego początku skupiał znaczących twórców i artystów, a sam nieustannie się rozwijał i zmieniał wzbogacając swoją ofertę kształcenia. Wydział legitymuje się wspaniałym pocztem profesorów oraz absolwentów i do dzisiejszego dnia współtworzy wizerunek sztuki polskiej i światowej. Na wystawie prezentowane są wybrane dzieła artystów związanych z uczelnią, które pozwalają na przekrojowe ukazanie zagadnień artystycznych podejmowanych przez Wydział Rzeźby.

 

Oprowadzanie poprowadzi prof. Janusz Bałdyga – jeden z kuratorów wystawy.

 

Termin: 18 maja, godz. 16.00

Miejsce: Brama Poznania – Śluza Katedralne (wejście od strony ul. Dziekańskiej)

Wstęp wolny!

 

 

Premiera nowego folderu: Poznański Szlak Nauki 

 

Włączając się w obchody stulecia utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego, Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT przygotowało nową propozycję spojrzenia na miasto: Poznański Szlak Nauki na Trakcie Królewsko – Cesarskim.

 

Nauka to – zdaniem Newtona – stawanie na ramionach olbrzymów. Współczesne społeczności poznańskich uczelni podtrzymują tradycje humanistów z Akademii Lubrańskiego, uczonych jezuickich, społeczników z Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i wielu innych poznańskich badaczy i odkrywców. Spacerując ulicami Poznania z nowym folderem Traktu Królewsko – Cesarskiego i przyglądając się zabytkowym przestrzeniom miasta, poszukujemy śladów poznańskich naukowców, odkrywców, innowatorów i wynalazców.

 

W 2019 roku Poznań świętuje stulecie utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego, z którego wywodzi się większość dzisiejszych poznańskich szkół wyższych. Przez sto lat w stolicy Wielkopolski wykształcił się jeden z najmocniejszych polskich ośrodków akademickich. Poznańscy ludzie nauki nie osiadają jednak na laurach – tak jak przed wiekami, tak i teraz każdy rok przynosi nowe doświadczenia i wyzwania. 

 

W ramach wydarzenia:

  • premierowo: będziecie mogli zabrać ze sobą folder Poznański Szlak Nauki;
  • 15:30 w Bramie Poznania Łukasz Sakowski z serwisu totylkoteoria.pl opowie o współczesnej promocji nauki i zagrożeniach płynących z pseudonaukowych mitów;
  • o 17:00 będziecie mogli wziąć udział w spacerach z przewodnikiem Poznańskim Szlakiem Nauki (start: plac przed Muzeum Archidiecezjalnym, ul. Lubrańskiego, wstęp wolny!);
  • od 18:00 będziecie mogli wziąć udział w grze terenowej „Akademicki Poznań – Gdzie kwitnie nauka?”. Szczegóły wydarzenia: KLIK!

 

 

Noc Muzeów na ekspozycji Bramy Poznania

 

Noc Muzeów w Bramie Poznania zaczynamy o godz. 17:00 18 maja, a kończymy o 01:00. Wstęp na ekspozycję będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2019. Bilety będą wydawane w holu budynku głównego Bramy Poznania w  godzinach trwania wydarzenia. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejściówki.

 

Ostatnie wejście na ekspozycję na godzinę przed czasem zakończenia wydarzenia.

 

UWAGA!

Kolejka po bilety będzie formowana przed wejściem do budynku od strony ul. Gdańskiej. Wyjście z Bramy Poznania będzie możliwe tylko poprzez Śluzę Katedralną na Ostrów Tumski.

 

 

Muzeum Utracone

 

Tegoroczne Muzeum Utracone odbywać się będzie pod hasłem: Pamięć jest kluczem. Poznań jest jednym z sześciu miast, w których odbędą się pokazy. Muzeum Utracone to multimedialny, kulturalny i edukacyjny projekt, który propaguje wiedzę o utraconych działach sztuki i kultury w Polsce. Projekt przywraca pamięć i pozwala na mentalne odzyskanie utraconego dziedzictwa narodowego.

 

Informacje praktyczne:

Miejsce: fasada budynku Bramy Poznania, ul. Gdańska 2.

Godz. 21:00: oficjalne otwarcie jubileuszowej, 10 edycji Muzeum Utraconego.

W godz. 21:30 do 1:00 projekcja filmu w ramach Muzeum Utraconego pod hasłem „Pamięć jest kluczem”.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Bilety on-line
English Version