Rozwiń sub menu
Mieczysław Halka-Ledóchowski (1822-1902)
KARDYNAŁ nieZNANY

wystawa czasowa (12.03 – 26.06)

 

Fiodor Dostojewski w Dzienniku pisał o nim, że na szczęście nie został wybrany papieżem w 1878 roku, bo jako Polak zająłby się restytuowaniem ojczyzny. Otto Bismarck uważał go za jednego z najniebezpieczniejszych dyplomatów Europy. Tomás Mosquera planował na niego zamach w Ameryce Południowej. Był papieskim wysłannikiem w Hiszpanii, Portugalii, Ekwadorze, Boliwii, Panamie i Belgii. Arcybiskup gnieźnieński i poznański, prymas kraju rozerwanego przez mocarstwa i więzień twierdzy w Ostrowie Wielkopolskim, kardynał i prefekt watykańskiej Kongregacji Propagandy Wiary, wuj świętej Urszuli, błogosławionej Teresy i sługi bożego Włodzimierza Ledóchowskich. Nawet po śmierci myśl o sprowadzeniu jego szczątków do Polski budziła obawy cesarza Wilhelma II. 

 

 

 

Postać i życiowe koleje losu niezwykłego, a zarazem mało znanego Polaka stały się inspiracją wystawy zorganizowanej w Śluzie Katedralnej przez Bramę Poznania ICHOT, Archiwum Archidiecezjalne i  Muzeum  Archidiecezjalne w Poznaniu. Dodatkowym pretekstem jest także 140 rocznica nadania: Mieczysławowi Ledóchowskiemu godności kardynalskiej; akt nadania (ukryty wewnątrz specjalnie przygotowanej laski) dostarczył mu w więzieniu ks. Edmund Radziwiłł.

 

Życie Ledóchowskiego to świat europejskich salonów arystokratycznych, zakulisowych działań wielkiej dyplomacji czy dworskich intryg politycznych. Świat biedoty rzymskiego Zatybrza, nędzy ogarniętej epidemią poznańskiej Śródki i ludów mieszkających w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Czasy powstań narodowych, rewolucji społecznych, walk konserwatystów z liberałami, czas podziału wpływów państwa i Kościoła. To życie  upływające na nieustanych podróżach w siodle, koleją żelazną miedzy stolicami zachodniej Europy czy na pokładzie parowca po Río Magdalena w Kolumbii. Pierwsze filmy kręcone kinematografem braci Lumière, pierwsze nagrania dźwiękowe, pierwsze samochody i odbiorniki radiowe.

 

Otoczenie duchownego to także krąg niezwykłych, wpływowych ludzi epoki: papieży, koronowanych głów, polityków, intelektualistów, ludzi kultury, ale i skromnych, szarych zjadaczy chleba, którzy nie pozostawali mu obojętni.

 

Wystawę w Bramie Poznania ICHOT organizują młodzi ludzie zafascynowani biografią  kardynała, którzy chcą przywołać pamięć o niezwykłym człowieku.

Celem wystawy nie jest przedstawienie biografii, odbrązawianie czy stworzenie nowego wizerunku duchownego. Jest nim jedynie przypomnienie  i  próba zastanowienia się nad jego rolą w dziejach Kościoła, Europy, Polski i Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Odwiedzający nie znajdzie tu gotowych prawd, a jedynie pytania, na które – obejrzawszy wystawę – może próbować odpowiedzieć, podejmując własne poszukiwania.

 

Wystawa jest połączeniem prac współczesnych i źródeł z epoki Mieczysława Ledóchowskiego. Można tu zobaczyć materiały historyczne udostępnione przez Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu pochodzące z Watykanu i dawnego archiwum rodzinnego o. Włodzimierza Ledóchowskiego, obszerną kolekcję fotografii i nowoczesną galerię twarzy poznańskiej graficzki Olgi Beygi, wszystko we wnętrzach Śluzy Katedralnej oddających niepowtarzalny klimat XIX wieku.

Wystawa na temat Mieczysława Halki-Ledóchowskiego stawia pytania o to, co dziś pozostało z dziedzictwa wielkiego człowieka. Dlaczego w pamięci lokalnej właściwie postać ta nie funkcjonuje, znana jedynie wąskiemu gronu badaczy i pasjonatów.

dr Mikołaj Pukianiec

 

„Mieczysław Halka-Ledóchowski (1822-1902). KARDYNAŁ nieZNANY”

12.03 – 26.06

kurator: dr Mikołaj Pukianiec

projekty graficzne: Olga Beyga

aranżacja: Anna Gruszka, Anna Adamowicz

realizacja: Brama Poznania ICHOT, Archiwum Archidiecezjalne, Muzeum Archidiecezjalne

 

WSTĘP WOLNY

 

fot. Ł. Gdak
fot. Ł. Gdak
fot. Ł. Gdak
fot. Ł. Gdak
fot. Ł. Gdak
fot. Ł. Gdak
fot. Ł. Gdak
fot. Ł. Gdak
fot. Ł. Gdak
fot. Ł. Gdak
fot. Ł. Gdak
fot. Ł. Gdak
fot. Ł. Gdak
fot. Ł. Gdak
Bilety on-line
English Version