Rozwiń sub menu
Kwartet Śląski – koncert

 

 

Kwartet Śląski – 10 koncertów w 10 muzeach / 40 sezon artystyczny zespołu

Kwartet Śląski, jeden z wiodących polskich zespołów kameralnych, w nadchodzącym sezonie artystycznym obchodzić będzie 40-lecie działalności artystycznej. Zespół chce w sposób szczególny uświetnić swój jubileusz wcielając w życie autorski projekt 10 koncertów w 10 polskich muzeach. Wśród wyróżnionych instytucji znalazła się również Brama Poznania. W programie znajdą się: Kwartet smyczkowy Witolda Lutosławskiego oraz I i II Kwartet smyczkowy Karola Szymanowskiego.

 

 

30 września, niedziela, godz. 19:00-20:00

Miejsce: Brama Poznania, sala wielofunkcyjna.

Wydarzenie biletowane – bezpłatne wejściówki będzie można odbierać w kasie Bramy Poznania w godzinach otwarcia instytucji.

 

 

Kwartet Śląski w składzie: Szymon Krzeszowiec – skrzypce I, Arkadiusz Kubica – skrzypce II, Łukasz Syrnicki – altówka, Piotr Janosik – wiolonczela, to jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych. W pierwszych latach istnienia doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem muzyków takich kwartetów, jak LaSalle, Amadeus, Juilliard, Smetana czy Alban Berg. Dziś Kwartet Śląski cieszy się międzynarodową sławą – koncertuje na estradach większości krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Chinach i Korei Południowej. Występował w wielu renomowanych salach, w tym w Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, deSingel w Antwerpii, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Salle Pleyel w Paryżu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Jordan Hall w Bostonie, Hoam Art Hall w Seulu i w Palacio de Bellas Artes w Meksyku. Repertuar zespołu obejmuje kanon arcydzieł literatury kameralnej, a szczególne miejsce zajmują w nim kompozycje najnowsze.

 

Od 1993 roku zespół jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście. Dotychczasowe 25 edycje festiwalu zgromadziły na jego estradach dziesiątki wybitnych artystów z kraju i zagranicy. Kwartet Śląski jest laureatem wielu nagród oraz odznaczeń. Spośród najważniejszych należy wymienić Złoty Krzyż Zasługi (1999), Orfeusz za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora podczas festiwalu Warszawska Jesień (2002), Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego (2005), odznaka Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008). Śląscy kameraliści mają bardzo bogaty dorobek fonograficzny. Nagrywają muzykę wielu epok, koncentrują się jednak na muzyce polskiej ostatniego trzydziestolecia. Nagrania zespołu można znaleźć na blisko 50 płytach wydanych przez takie wytwórnie, jak m.in. ECM, EMI Music Poland, Olympia, Chandos, Naxos, CD Accord, ale też przez Radio Katowice. Trzy z nich otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk za najlepszy album z muzyką kameralną. W 2017 roku, za nagranie kompletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz (Chandos), Kwartet Śląski został wyróżniony prestiżową Gramophone Classical Music Award w kategorii najlepsza płyta roku z muzyką kameralną.

 

 

Bilety on-line
English Version