Rozwiń sub menu
Trakt Królewsko-Cesarski

Nowa odsłona Traktu Królewsko-Cesarskiego

Przez wieki o obliczu Poznania decydowała nie tylko polityka władców, ale i także, w równej mierze, osiągnięcia jego mieszkańców. Ich losy tworzą opowieść o niezwykłych miejscach i wydarzeniach w dziejach miasta. Aby je poznać, wystarczy wybrać się na spacer po Trakcie Królewsko-Cesarskim.

Trakt prowadzi nie tylko do najciekawszych zakątków miasta, ale także do odpowiedzi na pytanie – jak rozwijał się Poznań? Bohaterami opowieści są mieszkańcy Poznania z dawnych epok historycznych: królewskiej i cesarskiej (czyli od X wieku aż do roku 1918!). Mieli oni potrzeby i marzenia, które decydowali się realizować. Podejmowali kolejne wyzwania, napotykali problemy, szukali kreatywnych rozwiązań. Chcieli osiągnąć swoje cele.

Opowieść odwołuje się do wspólnych doświadczeń. Ludzie żyjący w epokach wcześniejszych, jak i ludzie żyjący współcześnie myślą i działają podobnie. Trakt Królewsko-Cesarski jest opowieścią bazującą na uniwersalnych i ponadczasowych motywach,  aktualnych także dzisiaj.

 

 

Fot. J. Tritt

Fot. J. Tritt

 

 

Jak zwiedzać Trakt

Najprzyjemniej jest zwiedzać Trakt pieszo, podążając wzdłuż jego osi, która jest doskonale oznaczona w przestrzeni miasta. To idealna propozycja dla każdego, kto chciałby poznać historyczne obszary Poznania, a zarazem wypocząć w otoczeniu przyrody i pięknej architektury.

Alternatywę dla spaceru stanowi podróż rowerem. Z perspektywy jednośladu opowieść o Poznaniu i jego mieszkańcach nabiera nowej dynamiki. Tym, którzy cierpią z powodu braku własnego środka transportu polecamy Poznański Rower Miejski. Rowery można łatwo wypożyczyć na licznych stacjach rozmieszczonych wzdłuż osi Traktu.

Do zwiedzania Traktu doskonale nadaje się komunikacja miejska. Do potrzeb turystów odwiedzających Poznań została przystosowana linia tramwajowa. To pierwsze w Polsce tak kompleksowe przedsięwzięcie, wykorzystujące transport publiczny dla celów turystycznych. Wystarczy wsiąść do tramwaju, którego trasa prowadzi wzdłuż osi Traktu. Jest to rozwiązanie proste i wygodne, a zarazem oszczędzające czas.

 

 

Fot.Ł.Gdak

Fot.Ł.Gdak

 

 

Strona internetowa i foldery turystyczne

Trakt dzieli się na trzy obszary: Ostrów Tumski, Stare Miasto oraz Śródmieście. W każdym z nich wytyczone zostały szlaki główne, do których drogę wskazuje oś Traktu. Odkrywają one niekiedy mniej znane, a zarazem niezwykle ciekawe historie z życia wielokulturowego Poznania. Zostały zaplanowane z myślą o wygodnym zwiedzaniu historycznych obszarów miasta.

W zwiedzaniu szlaków głównych pomocne są bezpłatne foldery turystyczne oraz mobilna wersja strony internetowej Traktu. To doskonała propozycja dla każdego, kto chciałby poznać zabytkowe zakątki Poznania i zdobyć informację o najważniejszych instytucjach kultury w mieście.

 

 

Fot. J. Tritt

Fot. J. Tritt

 

 

Więcej informacji na nowej stronie internetowej:

www.trakt.poznan.pl

 

 

Fot. Ł. Gdak

Fot. Ł. Gdak

Bilety on-line
English Version