Rozwiń sub menu
IX Weekend z Historią
.
.

.

 

 

Wyspa spotkań. Nowy kierunek zwiedzania.

27.09.2014 – sobota

Bywają spotkania, na które czekamy z niecierpliwością.  Wiemy, że to, co się w ich trakcie zdarzy będzie niespodzianką, a być może stanie się dla nas odkryciem. Spotkania frapujące i nieco tajemnicze. I z  takich właśnie spotkań składać się będzie IX Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

Podczas tegorocznej edycji Ostrów Tumski w Poznaniu zamieni się w wyspę spotkań.  Będą to nie tylko spotkania z ciekawymi ludźmi, ale przede wszystkim z miejscem i jego wyjątkowością. Spotkania realizowane na różne sposoby po to, by wskazać szerokie spektrum dziedzictwa Ostrowa i odkryć nowy kierunek i styl zwiedzania.

 

Bilety na ekspozycję główną tego dnia, są już dostępne w kasach Bramy Poznania oraz w sprzedaży internetowej na www.bilety.bramapoznania.pl.

Wydarzenia na które obowiązują płatne bilety:

Poznaj wyspę z lotu ptaka. Balon na linie

Bilet: 10 zł (zakup na miejscu wydarzenia)

 

Wydarzenia z ograniczoną liczbą uczestników, na które obowiązują bezpłatne wejściówki – zostały oznaczone *.

Wejściówki do odbioru w punkcie informacyjnym (namiot przy budynku głównym Bramy Poznania) na 2 godziny przed wydarzeniem.

 

 

Program wydarzeń

 

15.00-19.00

Tłum na Tum. Bieg na orientację

Każdy wie, że sport to zdrowie, a aktywny wypoczynek jest najlepszą formą relaksu. My chcemy wam pokazać, że sport to również doskonały sposób na zwiedzanie! Podczas biegu na orientację po Ostrowie Tumskim i Śródce, każdy z uczestników otrzyma specjalnie przygotowaną mapę i ruszy na odkrywanie zakamarków Ostrowa Tumskiego i Śródki. Proponujemy dwie trasy: sportową – dla tych, którzy lubią rywalizację oraz turystyczną – którą szczególnie polecamy turystom i rodzinom z dziećmi.

Ważne informacje:
– wypożyczenie czipa nastąpi za okazaniem dokumentu ze zdjęciem.
– czipy będą wypożyczane wyłącznie osobom pełnoletnim, za potwierdzeniem wypożyczenia, co oznacza, że osoby niepełnoletnie chcące wziąć udział w biegu powinny być w towarzystwie pełnoletniego opiekuna, który będzie mógł wypożyczyć czip.
– Dzieci i młodzież niepełnoletnia bez towarzyszącego im opiekuna mogą wziąć udział w biegu bez pomiaru czasu.
– za zgubienie czipa pobierana jest opłata w wysokości 150 zł.
– przed zarejestrowaniem się do udziału w biegu, zastanów się, czy na pewno będziesz mógł wziąć w nim udział – z powodów technicznych, w przypadku Twojej rezygnacji, nie będziemy mogli przyjąć nikogo na Twoje miejsce. Jeżeli jednak zarejestrowałeś się, a z powodu nieprzewidzianych wypadków musisz zrezygnować z udziału w biegu, prosimy o jak najszybszy kontakt na adres: wydarzenia@bramapoznania.pl, najpóźniej do dn. 25 września, do g. 12-tej.

Szczegóły…

Galeria zdjęć.

 

Zamelduj się! Historyczny punkt meldunkowy i gra terenowa

Zostań mieszkańcem Ostrowa Tumskiego! Zapoznaj się z jego przestrzenią, biorąc udział w grze terenowej. Jej prawidłowe rozwiązanie to warunek otrzymania honorowego meldunku.

Wstęp wolny

Start: na placu przed Katedrą, Ostrów Tumski

 

Na szlaku kupców – sukno. Pokazy, warsztaty otwarte

W ramach projektu Na szlaku kupców – sukno, w amfiteatrze Bramy Poznania powstanie czasowy warsztat sukienniczy. Sięgniemy tu do tradycyjnych metod tkackich, ale też zaprosimy do spróbowania sił w technikach nowocześnie nawiązujących do tego dawnego, niezwykle barwnego rzemiosła.

Sukno: kołowrotek, gręplarka, barwienie, tkanie na krośnie i bardkach. Warsztaty i pokazy.

Wstęp wolny

Miejsce: Amfiteatr nad Cybiną

Galeria zdjęć.

 

Bukiniści nad Cybiną. Targ książek i spotkania z autorami

Zaprosiliśmy poznańskie księgarnie i wydawnictwa, aby zaprezentowały przegląd przewodników i książek omieście i jego historii. Jeśli jesteś w Poznaniu po raz pierwszy, na pewno znajdziesz tu przewodniki i mapy, z którymi najlepiej zwiedzisz miasto. Jesteś mieszkańcem Poznania? Będziesz mógł uzupełnić swoje Posnaniana.

Zapraszamy również na spotkania z autorami książek o Poznaniu: prof. Hanną Kóćką-Krenz – 16.00 (autorką Na wyspie Ostrów Tumski, przy której dziś jest Poznań), Danutą Książkiewicz-Bartkowiak – 17.00 (współautorką albumu Poznań. Widoki i detale, sekretarzem redakcji Kroniki Miasta Poznania, koordynatorką programu CYRYL) oraz Janem Kaczmarkiem – 18.00 (autorem albumu Chwaliszewo. Poznańska Wenecja).

Wstęp wolny

Miejsce: przed Bramą Poznania

Galeria zdjęć.

 

Początek Polski. W Poznaniu – questing

Questing to rodzaj gry miejskiej, podczas której uczestnicy z pomocą karty z rymowanymi zagadkami ruszają na trasę. Odkrywaj kolejne elementy kodu, które doprowadzą Cię do skrzyni skarbów. Szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi.

Wstęp wolny

Start: namiot przy Bramie Poznania i na placu przed Katedrą

 

oraz

 

15.00 Tłum na Tum. Happening

Apel do turystów i mieszkańców Poznania! Zgłoście się z ekwipunkiem turystycznym przy pręgierzu! Czeka nas ciekawa wyprawa na Ostrów Tumski.

Wstęp wolny

Start: Stary Rynek, przy pręgierzu

Galeria zdjęć.

 

15.00 Brama do miasta. Wycieczka na Trakcie Królewsko-Cesarskim

Przekonaj się, że Brama Poznania otwiera drogę do przeszłości. To najlepszy punkt startowy do zwiedzania Ostrowa Tumskiego i Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Wstęp wolny

Start: zygzak przed Bramą Poznania

 

16.00 Gra w kadry, czyli Brama Poznania od środka*

Jak wygląda Brama Poznania od środka? Co kryje się w jej wnętrzu? Wycieczka, prowadzona przez architektów i krytyków architektury, zaprasza do zapoznania się z całym założeniem przestrzennym Bramy Poznania. To możliwość odkrycia niecodziennych widoków, jakie kryją wnętrza betonowej kostki.

Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Start: park „Pod Parasolami”

 

16.30 Przepis na sukces. Wycieczka słodko-gorzka*

Opowieść o wyjątkowych postaciach związanych z Ostrowem Tumskim. Postaw się na ich miejscu. Dokonaj za nich życiowego wyboru. Poznaj uniwersalne przepisy na sukces.

Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Start: Śluza Katedralna

 

17.00 Na szlaku sukna – wykład

Historia sukna to fascynująca opowieść o dziejach człowieka zmagającego się z materiałem, przygoda w podążaniu szlakiem odkryć geograficznych w celu uzyskania lepszej jakości produktu, to wyścig z czasem, konkurującymi rzemieślnikami i kupcami. Jest to także opowieść o cechach – korporacjach produkujących sukno mistrzów, których siedziby mieściły się na poznańskiej Śródce.

Miejsce: sala wielofunkcyjna Bramy Poznania

 

17.45-18.15 Spotkanie z architektem

Dlaczego Brama Poznania to minimalistyczna kostka? Co to znaczy, że budynek jest zbudowany ze „światła i betonu”? Spotkanie z architektem to szansa na zapoznanie się z ideami, jakie stały u podstaw projektu Bramy Poznania.

Wstęp wolny

Miejsce: sala wielofunkcyjna Bramy Poznania

 

18.00-21.00 Poznaj wyspę z lotu ptaka. Balon na linie

Dla miłośników nowych wrażeń, proponujemy wzlot balonem na linie. Będzie to z pewnością niezapomniana, podniebna przygoda, a także okazja do spojrzenia na wyspę i miasto z niezwykłej perspektywy.

Bilet: 10 zł (zakup na miejscu wydarzenia)

Miejsce: boisko przy ul. Gdańskiej

Ważne informacje:
– wydarzenie jest zależne od warunków atmosferycznych. To, czy warunki są odpowiednie, oceni pilot balonu przed startem – jeżeli warunki nie będą odpowiednie, ze względów bezpieczeństwa, wzloty balonem na linie mogą zostać odwołane. Jeżeli pogoda zmieni się w trakcie wydarzenia, może nastąpić przerwa trwająca do poprawy warunków atmosferycznych.
– balon jest trzyosobowy, czyli w jednym wzlocie może uczestniczyć dwoje pasażerów i pilot balonu.
– czas jednego wzlotu balonem będzie wynosił ok. 5 minut.
– liczba miejsc ograniczona. W czasie trzech godzin trwania wydarzenia będzie mogło z niego skorzystać ok. 70 osób – bilety będą sprzedawane bezpośrednio przed wzlotem klienta, który zakupuje bilet, stąd kolejka będzie posuwała się powoli (2 osoby na ok. 5 minut).
– osoby niepełnoletnie mogą wzlecieć balonem, wyłącznie w towarzystwie pełnoletniego opiekuna.
– o warunkach bezpieczeństwa poinformuje Państwa pilot bezpośrednio przed wzlotem. Prosimy również o zapoznanie się z instrukcją bezpieczeństwa.

Instrukcja bezpieczeństwa

Galeria zdjęć.

 

18.30 Gra w kadry, czyli Brama Poznania od środka*

Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Start: Park „Pod Parasolami”

 

18.30 Jesteśmy w kontakcie. Wycieczka pod wysokim napięciem*

Opowieść o unikatowych zabytkach Ostrowa Tumskiego. Prezentowane historie udowodnią, że mimo upływu czasu ludzie się nie zmienili, a świat wciąż rządzi się tymi samymi prawami.

Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Start: Śluza Katedralna

 

20.00-22.00 Zabytki mówią. Spacer audiowizualny

W ten wieczór Ostrów Tumski wypełni się światłem i dźwiękiem, które sprawią, że zabytki przemówią. Poznamy ich opowieści wyruszając w spacer śladem wizualizacji wyświetlanych na fasadach zabytków i w innych zakątkach wyspy. Podążając za projekcjami łączącymi motywy historyczne z nowoczesną grafiką, odbędziemy magiczną podróż w czasie.

Wstęp wolny

Miejsce: Ostrów Tumski

Galeria zdjęć.

 

20.30 i 21.15 W mgnieniu oka. Wycieczka z latarkami*

Z czego zbudowana jest katedra? Jakie techniki wykorzystano przy jej konstrukcji? Rzucimy światło na małe dotąd znane fakty związane z poznańską bazyliką.

Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Start: plac przed katedrą.

Galeria zdjęć.

 

* Wydarzenia z ograniczoną liczbą uczestników, na które obowiązują bezpłatne wejściówki. Wejściówki do odbioru w punkcie informacyjnym (namiot przy budynku głównym Bramy Poznania) na 2 godziny przed wydarzeniem.

 

 

.

.

Bilety on-line
English Version