Rozwiń sub menu
Cztery żywioły – zajęcia dla dzieci indywidualnych

Jak potężne mogą być żywioły i jakie dźwięki się z nimi kojarzą? Na zajęciach rozwikłamy wiele tajemnic z nimi związanych, a także zbudujemy własne instrumenty muzyczne z materiałów recyklingowych. Zapraszamy na cały cykl czterech zróżnicowanych tematycznie zajęć lub na pojedyncze spotkania.

 

 

Autor: Ł. Gdak

Autor: Ł. Gdak

 

 

Autor: Ł. Gdak

Autor: Ł. Gdak

 

 

Cele zajęć:

  • uwrażliwienie na różnorodność dźwięków natury,
  • rozwijanie kreatywności podczas pracy z materiałami recyklingowymi,
  • wdrażanie do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na różne pytania,
  • kształtowanie umiejętności wnioskowania,
  • doskonalenie umiejętności manualnych.

 

Informacje praktyczne:

Uczestnicy: dzieci w wieku 8-12 lat

Miejsce zajęć: sala w Śluzie Katedralnej

Czas trwania: ok. 120 min

Terminy: 7, 8, 9, 10 lutego godz. 11.00-13.00

Miejsce zbiórki: hol główny Bramy Poznania

Koszt: bezpłatne; uczestnictwo możliwe po zapoznaniu się z regulaminem, przesłaniu wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres edukacja@bramapoznania.pl i otrzymaniu potwierdzenia. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Plik do pobrania: Regulamin i formularz zajęć

 

Harmonogram zajęć:

 

Woda

Termin: 7.02.2017r. godz. 11.00-13.00

Jak potężnym żywiołem może być woda i jakie szkody przynosiły powodzie na Ostrowie Tumskim? Jak to się dzieje, że trafia do kranów i dlaczego trzeba ją oszczędzać? Sprawdzimy, co to jest wirtualna woda i ile jej potrzeba do wyprodukowania jednej koszulki. Wykonamy doświadczenia związane z wodą i wsłuchamy się w jej dźwięki. Zbudujemy własny instrument muzyczny naśladujący odgłosy wody.

 

Powietrze

Termin: 8.02.2017r. godz. 11.00-13.00

Jak silne mogą być podmuchy wiatru i jakie zniszczenia spowodowały na Ostrowie Tumskim? Jak tworzą się huragany i jak się podczas nich zachować? Czy dźwięki niesione przez powietrze mogą mieć magiczne znaczenie? Wysłuchamy legendy o Królu Kruków i dowiemy się, co wydarzyło się dawno temu w Poznaniu. Na zakończenie zbudujemy własny instrument muzyczny fletnię pana i spróbujemy wydobyć z niej dźwięki przez podmuchy powietrza.

 

Ziemia

Termin: 9.02.2017r. godz. 11.00-13.00

Jakie tajemnice skrywa ziemia na Ostrowie Tumskim? Jaki był poziom wyspy przed 1000 lat i co się stało, że się zmienił? Podczas zajęć przekonamy się, ile organizmów żyje w glebie i dlaczego można ją porównać do tortu. Wykonamy doświadczenia, żeby dowiedzieć się jak ważne są gleby dla naszego ekosystemu. Wywołamy dźwięki kojarzące się z ziemią i skonstruujemy własny instrument: przeszkadzajki (marakasy).

 

Ogień

Termin: 10.02.2017r. godz. 11.00-13.00

Co o ogniu wiedzieli dawni mieszkańcy poznańskiej wyspy? Jak to możliwe, że pożary na Ostrowie Tumskim spowodowały nie tylko zniszczenia? Co jest niezbędne do powstania ognia i jak należy zareagować na pożar? Dlaczego po smacznym obiedzie robi nam się ciepło? Podczas zajęć wsłuchamy się w dźwięki ognia i skonstruujemy własne instrumenty muzyczne, takie jak kastaniety. Czy uda nam się wywołać prawdziwie ogniste dźwięki? Przekonajcie się sami.

Bilety on-line
English Version