Rozwiń sub menu
Europejskie Dni Dziedzictwa w Bramie Poznania i na Trakcie Królewsko-Cesarskim

 

 

 

 

 

 

Tajemnice katedry. Oprowadzanie dla rodzin z dziećmi

Oprowadzanie skierowane do rodzin z dziećmi po przestrzeni katedry w oparciu o kartę pracy. Korzystając z mapy z zaznaczonymi ciekawymi działami sztuki, ćwiczeniami i zagadkami do rozwiązania, będziemy szukać skarbów katedry poznańskiej. Karta pracy pozwoli na aktywizację dzieci podczas wizyty w katedrze, a zawarte w niej ciekawostki przybliżą jej tajemnice. Znajdą się w niej ćwiczenia na spostrzegawczość czy proste zadania plastyczne. Edukator oprowadzając grupę po katedrze, poprowadzi narrację ułatwiającą wypełnienie karty, oraz wzbogaci swoją opowieść o ciekawostki związane z zabytkami sztuki.

Informacje praktyczne:

 • Odbiorcy: rodziny z dziećmi powyżej 6 roku życia
 • Termin: 10 września 2016 r. i 17 września 2016 r. godz. 11.00
 • Miejsce: katedra poznańska
 • Koszt: bezpłatne. Udział w zajęciach należy wcześniej zarezerwować poprzez email: edukacja@bramapoznania.pllub telefonicznie 61 647 7627

 

 

Podoba mi się – nie podoba. Warsztat analizy dzieła sztuki

Zazwyczaj patrząc na pomnik, rzeźbę czy obraz, nie znamy terminologii i zasad stosowanych w sztuce. Ocena dzieła sztuki opiera się wówczas o stwierdzenie: podoba mi się – nie podoba. Warsztat skierowany do młodzieży i dorosłych umożliwi bliższe poznanie wybranych dzieł sztuki znajdujących się w poznańskiej katedrze. Dzięki warsztatowi uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności pozwalające im „profesjonalnie” spojrzeć na dzieło sztuki, tak aby poznać ukryte w nim symbole i znaczenia.

Informacje praktyczne:

 • Odbiorcy: osoby powyżej 16 roku życia
 • Termin: 10 września 2016 r. i 17 września 2016 r. godz. 12.30
 • Czas trwania: 90 min.
 • Miejsce: katedra poznańska oraz sala warsztatowa Bramy Poznania ICHOT
 • Koszt: bezpłatne. Udział w zajęciach należy wcześniej zarezerwować poprzez e-mail: edukacja@bramapoznania.pl lub telefonicznie 61 647 7627

 

 

Opowieść o pomnikach Ostrowa Tumskiego

Wycieczka z licencjonowanym przewodnikiem po Bramie Poznania i Ostrowie Tumskim. Zgodnie z zasadami centrum interpretacji dziedzictwa, uczestnicy wpierw zapoznają się z ekspozycją Bramy Poznania, a dalej udadzą się w przestrzeń Ostrowa Tumskiego. Tematem przewodnim będą pomniki – to w nich zawarty jest duch ponad 1000-letniej historii polskiej państwowości. Na co dzień nieme, niezrozumiałe, tym razem pozwolą przewodnikowi i uczestnikom zwiedzania na ponowną interpretację „zapisanego” w nich dziedzictwa.

Informacje praktyczne:

 • 10 września 2016 r., sobota, godz. 16.00
 • Zwiedzanie bezpłatne
 • Liczba miejsc ograniczona (maksymalnie 30 os.). Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 61 647 7634 (od wtorku do piątku w godz. 9:00-18:00 lub od soboty do niedzieli w godz. 10:00-19:00).
  Bilety będą do odbioru na pół godziny przed wydarzeniem w kasach Bramy Poznania.
 • Miejsca: budynek Bramy Poznania ICHOT, przestrzeń Ostrowa Tumskiego

 

 

Opowieść o świątyniach, których już nie ma

Wycieczka z licencjonowanym przewodnikiem po Bramie Poznania i Ostrowie Tumskim. Zgodnie z zasadami centrum interpretacji dziedzictwa, uczestnicy wpierw zapoznają się z ekspozycją Bramy Poznania, a dalej udadzą się w przestrzeń najstarszych części Poznania. Mimo, iż najstarszych poznańskich świątyń już nie ma, to ich dziedzictwo wciąż wpływa na losy miasta i narodu. Licencjonowany przewodnik udowodni, iż dziedzictwo niematerialne niekiedy silniej oddziałuje na nasze losy niż najwznioślejsze budowle.

Informacje praktyczne:

 • 17 września 2016 r., godz. 16.00
 • Zwiedzanie bezpłatne
 • Liczba miejsc ograniczona (maksymalnie 30 os.). Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 61 647 7634 (od wtorku do piątku w godz. 9:00-18:00 lub od soboty do niedzieli w godz. 10:00-19:00).
  Bilety będą do odbioru na pół godziny przed wydarzeniem w kasach Bramy Poznania.
 • Miejsca: budynek Bramy Poznania ICHOT, przestrzeń Ostrowa Tumskiego

 

 

Kościół / synagoga / meczet  –  Spotkanie ducha z przestrzenią

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Brama Poznania pragnie przybliżyć poznaniakom trzy wielkie religie, które związane są z naszym miastem, które na co dzień  wzajemnie się uzupełniają i przenikają. Judaizm, katolicyzm i islam maja przecież wspólne korzenie. Religie te należą do dziedzictwa, które w Europie jest w tej materii różnorodne także i w naszym mieście.

Przed trzema budynkami związanymi z tymi religiami przygotowana zostanie instalacja artystyczna, która dostępna będzie dla każdego, także przypadkowego przechodnia. Połączy sferę sacrum z profanum. Symbolicznie wydzieli ona skrawek naszego miasta, by podkreślić duchowość  tych miejsc, jako miejsc kultu religijnego i duchowego przeżywania. Pozwoli się wyciszyć, zatrzymać, spojrzeć inaczej na kwestię duchowości. Będzie przejściem, bramą, która zachęci do wejścia do środka i zgłębienia znanej, ale i nieznanej nam religii.

Informacje praktyczne:

 • 10 września 2016 r.
 • Miejsca:
  KOŚCIÓŁ – klasztor Ojców Jezuitów ul. Szewska 18; godz. 14.30 – 17.00; oprowadzanie z przewodnikiem o 15.30;
  SYNAGOGA – ul. Stawna 10; godz. 16.00-19.00; oprowadzanie z przewodnikiem godz. 17.00 i 19.00;
  MECZET – ul Biedrzyckiego 13; godz. 16.00-19.00; oprowadzanie z przewodnikiem godz. 16.00 i 17.30.
Bilety on-line
English Version