Rozwiń sub menu
„Trzeba by jeszcze powiedzieć. Z Archiwum Społecznego Śródki”
…atmosfery nie robią budy, czy one będą pięknie odmalowane, czy odnowione. Nie, atmosferę robią ludzie.

Krzysztof Szygenda, cytat z jednej z historii mówionych

 

 

Archiwum Społeczne Śródki powstaje z dobrej woli i zamiłowania do swojej małej ojczyzny. Archiwum Społeczne Śródki składa się z materiałów przekazanych przez mieszkańców, żyjących w dzielnicy obecnie lub w przeszłości.

 

Śródka stanowi jedną z najstarszych części Poznania, jej historia jest bardzo bogata – zarówno ta najdawniejsza, jak i ta, którą pamiętają dziś żyjący mieszkańcy. Dlatego uznaliśmy, że ich historii trzeba wysłuchać i utrwalić, a obrazy dawnego życia – zachować.

 

Postanowiliśmy, że ten wyjątkowy zasób zasługuje na odpowiednią oprawę. Tak powstała książka „Trzeba by jeszcze powiedzieć”. Publikacja nie opisuje całych dziejów tej nieprzeciętnej, choć na pierwszy rzut oka niepozornej i niewielkiej części miasta. Osią książki jest człowiek i jego wspomnienia. Tu małe i wielkie opowieści przeplatają się – w historiach mówionych i zdjęciach.

 

W publikacji znajdziecie Państwo wyjątkowe fotografie, fragmenty wywiadów (historii mówionych) – ujmujące, czasem wzruszające, a niekiedy zabawne opowieści z danych lat. Książka zawiera też część poświęconą Rynkowi Śródeckiemu, który – choć nie istnieje – obecny jest nadal w świadomości mieszkańców i jest częścią lokalnej tożsamości. Całość zamyka zapis z dyskusji o archiwach społecznych, zorganizowanej w czerwcu 2016 roku w Bramie Poznania. Wzięli w niej udział przedstawiciele rozmaitych podmiotów, zajmujących się archiwami społecznymi w Wielkopolsce.

 

 

Publikacja powstała we współpracy z Wydawnictwem Miejskim Posnania.

 

 

 

Fot. Łukasz Gdak.

 

  • Autorzy: Michał Kępski, Robert Mirzyński, Anna Pikuła, Mikołaj Pukianiec, Izabela Skórzyńska, Katarzyna Zimna
  • Projekt graficzny: Marcin Dzbanuszek
  • Wydawca: Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, Wydawnictwo Miejskie Posnania
  • ISBN 978-83-62415-16-8, 978-83-7768-164-0
  • Rok wydania: 2016
  • Cena katalogowa: 34 zł

Publikację można nabyć w Bramie Poznania (ul. Gdańska 2), zamówić mailowo (centrum[at]bramapoznania.pl) lub telefonicznie (61 647 76 00).

Bilety on-line
English Version