Rozwiń sub menu
KARDYNAŁ nieZNANY

Przekazujemy w Państwa ręce katalog dokumentujący wystawę Mieczysław Halka-Ledóchowski – Kardynał nieZNANY.

 

 

Fiodor Dostojewski w Dzienniku pisał o nim, że na szczęście nie został wybrany papieżem w 1878 roku, bo jako Polak zająłby się restytuowaniem ojczyzny. Otto Bismarck uważał go za jednego z najniebezpieczniejszych dyplomatów Europy. Tomás Mosquera planował na niego zamach
w Ameryce Południowej. Był papieskim wysłannikiem w Hiszpanii, Portugalii, Ekwadorze, Boliwii, Panamie i Belgii. Piastował godność arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego, prymasa kraju rozerwanego przez mocarstwa. Był więzieniem twierdzy w Ostrowie Wielkopolskim, kardynałem
i prefektem watykańskiej Kongregacji Propagandy Wiary, wujem świętej Urszuli, błogosławionej Teresy i sługi bożego Włodzimierza Ledóchowskich. Nawet po śmierci myśl o sprowadzeniu jego szczątków do Polski budziła obawy cesarza Wilhelma II.

Fascynującym dodatkiem do katalogu jest edycja prywatnej korespondencji kardynała z lat 1889-1902. W listach znajdują się min. charakterystyki możnych tamtego świata, fascynujące opisy wielkich wydarzeń epoki jak i sprawy codzienne jak np. troska o znalezienie odpowiedniego kamerdynera. Jest to niezwykłe świadectwo czasów przełomu XIX i XX wieku.

 

 

 

 

KARDYNAŁ nieZNANY / The unKNOWN Cardinal

  • Autorzy: Michał Błaszczyński, o. prof. Hieronim Fokciński, Alina Kucharska,
    prof. Przemysław Matusik, Robert Mirzyński, dr Mikołaj Pukianiec, Tomasz Rogoziński
  • Redakcja: dr Mikołaj Pukianiec
  • Projekt graficzny: Olga Beyga
  • Wydawca: Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT
  • ISBN: 978-83-62415-13-7
  • Rok wydania: 2015
  • Cena: 34 zł

Publikację można nabyć w Bramie Poznania (ul. Gdańska 2), zamówić mailowo (centrum[at]bramapoznania.pl) lub telefonicznie (61 647 76 00).

Bilety on-line
English Version