Rozwiń sub menu
Fest Fyrtel. Manual

 

 

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w ramach swojej działalności programowej prowadzi projekt pod nazwą „Fest Fyrtel”, poświęcony dzielnicom śródmiejskim: Jeżycom, Łazarzowi i Wildzie. Celem działań jest stworzenie, wspólnie z mieszkańcami, propozycji turystyczno-kulturalnych dla tych, znajdujących się poza Traktem Królewsko-Cesarskim, obszarów Poznania. Projekt Fest Fyrtel jest próbą wspólnego zdefiniowania charakteru i tożsamości poznańskich dzielnic śródmiejskich – tego, co w nich wyjątkowe i niepowta­rzalne, a zatem warte zaprezentowa­nia turystom.  Uważamy jednocześnie, że najwięcej do powiedzenia w tej sprawie mają ludzie związani ze swoimi „fyrtlami”, dlatego też najistotniejszym etapem realizacji jest cykl warsztatów z udziałem lokalnej społeczności. Efekty warsztatów wykorzystywane są następnie do przygotowania produktu turystycznego.

 

Pierwsza edycja Fest Fyrtla odbyła się w zeszłym roku na Jeżycach.

„Fest Fyrtel. Manual. Czyli o tym, co w śródmiejskich dzielnicach autentyczne, lokalne i wyjątkowe” – opracowany w ramach projektu „podręcznik kreowania atrakcji turystycznych”.

 

„Fest Fyrtel. Manual” zawiera m.in.:
– przykłady aktywności dzielnicowych z innych miast,
– informacje na temat metod realizacji projektu,
– zestawienie warsztatów przeprowadzonych podczas pierwszej odsłony Fest Fyrtla,
– porównanie warunków Jeżyc, Wildy i Łazarza.

 

Manual jest dostępny w formie bezpłatnej: http://www.festfyrtel.pl/data/manual.pdf oraz w formie papierowej książki.

 

 

 

 

 

 

  • Tytuł: Fest Fyrtel. Manual
  • Koordynacja projektu: Bartosz Małolepszy
  • Redakcja: Bartosz Małolepszy, Maciej Moszyński, Michał Hirsch, Marcin Słomiński
  • Redakcja językowa: Aleksandra Deskur
  • Projekt graficzny: Marcin Dzbanuszek
  • ISBN: 978-83-62415-23-6
  • Copyright: Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT
  • Poznań 2018

 

 

 

 

 

FEST FYRTEL – JEŻYCE – MAPA

Jak najdalej od komercyjnych wycieczek i zatłoczonych szlaków – to credo wszystkich, którzy lubią podróżować alternatywnie. Dla nich atrakcją jest poszukiwanie świata autentycznego, a nie wykreowanego na potrzeby zwiedzających. Bardziej niż wyremontowana fasada interesuje ich to, co znajduje się za kulisami. Tacy podróżnicy cel swoich poszukiwań znajdą w śródmiejskich dzielnicach. Nikt tu niczego nie udaje i nie robi na pokaz. Życie toczy się lokalnie, niepowtarzalnie i autentycznie. W zabytkowym otoczeniu, przy kawie i ciastku w miejscowej kawiarni, na zakupach na dzielnicowym rynku można odkryć wyjątkowe atrakcje, które dają możliwość zapoznania się z prawdziwym obliczem miasta.

 

„Odwiedzając zakątki Poznania związane z moim dzieciństwem, uzmysłowiłem sobie, jakim jestem dłużnikiem tego miasta. To tu nauczyłem się cnót obywatelskich (…), tu nabyłem takich cech, jak determinacja i wytrwałość”. W ten sposób urodzony na Jeżycach, w kamienicy u zbiegu ulic Słowackiego i Prusa, Zygmunt Bauman wspominał swoje dzieciństwo. Jest on jedną z wielu arcyciekawych postaci związanych z Jeżycami, by przywołać tu chociażby: Krystynę Feldman, Kazimierę Iłłakowiczówna, czy Rycha Peję. Na Jeżycach działała „Patria” – fabryka papierosów, „Mewa” i „Melodje” – jeżycka wytwórnia płyt, Damski Klub Kulania w Kręgle, powstał tam też pierwszy dworzec kolejowy w Poznaniu.

 

Przedstawiamy, stworzoną razem z jeżyczankami i jeżyczanami, mapę jeżyckich osobliwości. Wspólnie udało nam się zbudować wieloaspektową, wielowątkową opowieść o fyrtlu i jego mocnym charakterze: po poznańsku „frechownym”, gospodarnym, nowatorskim, kreatywnym, obywatelskim, dążącym do lepszej jakości życia.

 

Zapraszamy do stania się miejskim wędrowcem – flâneurem Jeżyc.
Mapę znajdziecie Państwo TU.

 

 

 

 

Bilety on-line
English Version