Rozwiń sub menu
Publikacja
fot. Ł. Gdak

fot. Ł. Gdak

Trzeba by jeszcze powiedzieć. Z Archiwum Społecznego Śródki. 

 

Najnowsza publikacja o Śródce to wspomnienia i wypowiedzi jej mieszkańców. Publikacja nie opisuje całych dziejów tej nieprzeciętnej, choć niewielkiej części miasta. Osią jest człowiek. Tu małe i wielkie opowieści przeplatają się – w historiach mówionych i zdjęciach.

 

W publikacji znaleźć można wyjątkowe fotografie (w większości prezentowane publicznie po raz pierwszy), fragmenty wywiadów – ujmujące, czasem wzruszające, a niekiedy zabawne opowieści z danych lat. Książka zawiera rozdział poświęcony Rynkowi Śródeckiemu, który – choć nie istnieje – obecny jest nadal w świadomości mieszkańców i jest częścią lokalnej tożsamości. Całość zamyka artykuł poświęcony archiwistyce społecznej w Wielkopolsce.

 

Więcej informacji: http://bramapoznania.pl/brama-poznania/nasze-publikacje/trzeba-by-jeszcze-powiedziec-archiwum-spolecznego-srodki/

 

 

fot. Ł. Gdak

fot. Ł. Gdak

 

 

Trzeba by jeszcze powiedzieć II. Z Archiwum Społecznego Śródki.

 

Oddajemy w Państwa ręce drugą już część publikacji Trzeba by jeszcze powiedzieć. Prezentujemy w niej wybór kolejnych materiałów pochodzących z Archiwum Społecznego Śródki, działającego w Bramie Poznania we współpracy z mieszkańcami i sympatykami tej dzielnicy. Archiwum zbiera historie z przeszłości Śródki: zdjęcia z prywatnych albumów i zapisy wywiadów z mieszkańcami, mając na celu zachowanie od zapomnienia historii codzienności, niemieszczących się w ramach oficjalnej narracji historycznej, jednak równie ważnych i godnych zachowania w pamięci.

 

Motywem przewodnim tej części jej most Cybiński. Od „zawsze” łączący  Śródkę z Ostrowem Tumskim jest nieoficjalnym symbolem dzielnicy. Jego powrót w 2007 roku po prawie 40 latach nieobecności, był pierwszym krokiem w kierunku rewitalizacji tego obszaru. W tej części książki przyglądamy się temu procesowi i próbujemy ocenić jego wpływ na Śródkę.

 

Bogata kolekcja zdjęć i wspomnień przytoczonych w książce przybliża kolejne aspekty z przeszłości dzielnicy. Historie ciekawe, czasem zabawne, często wzruszające przenoszą nas do Śródki z dawnych lat i pozwalają lepiej zrozumieć wyjątkowość tego miejsca.

 

Więcej informacji: http://bramapoznania.pl/brama-poznania/nasze-publikacje/trzeba-by-jeszcze-powiedziec-cz-2-z-archiwum-spolecznego-srodki/

Bilety on-line
English Version