Rozwiń sub menu
Autoportret: utopia – warsztaty, część 2

 

 

Nie zachował się żaden portret Julii Woykowskiej. Komentarzem aranżacyjnym do tego faktu jest prezentowana na wystawie praca Bianki Rolando, „biała” – portret kobiety, na którym twarz jest zamazana. Jej dopełnieniem jest lustro, które zamazuje naszą własną twarz. Te dwa elementy wystawiennicze staną się punktem wyjścia do warsztatów.

 

 

„Wyobraźnia jest bardzo silnym narzędziem wyzwolicielskim. Jeżeli nie można sobie czegoś wyobrazić, wtedy trudno o to zabiegać”. – Marge Piercy

 

 

Warsztaty odnosić się będą do tematyki feministycznych utopii opisanych w literaturze i przedstawionych za pomocą sztuki. Zaczniemy od wspólnego czytania eseju amerykańskiej autorki-utopistki Marge Piercy. Następnie odbędziemy podróż do świata sztuki współczesnej, w szczególności do niemieckiej reżyserki Ulrike Ottinger, wenezuelskiej instalatorki Sol Calero, czy brytyjskiego feministy spekulującego o świecie bez internetu Zacha Blasa.

 

 

Razem z uczestniczkami warsztatów, poprzez wspólne czytanie, słuchanie i tworzenie, postaramy się odnaleźć odpowiedzi na pytania:

  1. Co łączy autoportret z miejscem?
  2. Czy utopia to wyobrażenie miejsca, w którym mogłabym poczuć się lepiej?
  3. Jakich środków wyrazu (tekst, rysunek, zdjęcie, instalacja, film…) mogłabym użyć, aby wykreować takie miejsce?

 

 

Zadaniem uczestniczek i uczestników warsztatów będzie stworzenie, indywidualnie lub grupowo, własnych feministycznych utopii inspirowanych powyżej wymienionymi przykładami.

Warsztaty poprowadzi Zofia nierodzińska.

 

 

Zofia nierodzińska – artystka, aktywistka, doktora sztuki, autorka tekstów, absolwentka Universität der Künste w Berlinie oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od maja 2017 pracuje na stanowisku Zastępczyni Dyrektora w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Zajmuje się sztuką i utopią, stara się być pożyteczną.

 

 

Informacje praktyczne:

26 kwietnia, godzina 16.30.

Na warsztaty obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem telefonu 61 647 7634 lub osobiście w Bramie Poznania w Punkcie Informacji.

Warsztaty skierowane są do młodzieży i osób dorosłych (14+).

 

 

Szczegóły: Kliknij

Bilety on-line
English Version