Rozwiń sub menu
Archeologia miejsca. Przedmioty wyobrażone

Bez przeszłości nie ma teraźniejszości, ani przyszłości.

Przeszłość – historia, pamięć konstytuują nas w tu i teraz, w realności, określają naszą tożsamość… Jednak gdy zadamy pytanie o pamięć i historię, nie uzyskamy jasnych odpowiedzi.

Bo czym jest historia, na ile jest wiarygodna i czy przypadkiem – to nie my sami kreujemy ją z własnego punktu widzenia? Historia – fragmenty układanki, z których składamy obraz przeszłości nie wiedząc, czy mamy wszystkie elementy, ani jaki obraz ma powstać. Błądzimy po omacku, natrafiając na fragmenty czasu. Z nich konstruujemy pamięć i wyobrażoną przeszłość.

W roku akademickim 2017/2018 studenci II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku UAP we współpracy ze studentami i wykładowcami Instytutu Archeologii UAM podejmują tematy związane z historią, archeologią i pamięcią. Już pierwsze miesiące wspólnych działań pokazały, jak wiele zagadnień stanowi płaszczyznę wspólnych zainteresowań i otwiera przestrzeń do dyskusji; jak wciągająca i inspirująca jest podróż w przeszłość, zwłaszcza gdy wyruszamy w nią zaopatrzeni w instrumenty naukowe i otwarty umysł.

W marcu 2018 roku na wystawie „Archeologia miejsca. Przedmioty wyobrażone”, która nieprzypadkowo odbędzie się w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, czyli w Bramie Poznania, zaprezentowany zostanie wybór najciekawszych prac zrealizowanych w Pracowni dotyczących archeologii, a w szczególności miejsca i przedmiotu. Prace w szeroki i swobodny sposób traktują postawiony temat; intymny i osobisty, analityczny, a czasem żartobliwy. Wśród prezentowanych prac znajdą się przede wszystkim obiekty, ale także filmy wideo, rysunki i fotografie. Wernisaż poprzedzi wykład Zofii Małkowicz, podczas którego opowie o tym, w jaki sposób i na jakich płaszczyznach współczesna sztuka może spotykać się z nauką taką jak archeologia, a także co z tego współdziałania może wynikać.

Podczas trwania wystawy, w niedziele 11 i 25 marca 2018 zapraszamy dodatkowo na warsztaty przygotowane przez studentów archeologii      IA UAM a 18 marca 2018 – na oprowadzanie kuratorskie.

artyści:

Joanna Bajus, Joanna Bartkowiak, Maggie Weizhi Chen, Jan Dołgowicz, Damian Dudek, Karolina Galla, Joanna Januszewska, Liu Mingxin, Klaudia Pietrzak, Patrycja Plich, Aleksander Radziszewski, Patrycja Rutkowska, Iza Szulc, Szymon Tomaszewski

kuratorka: Anna Tyczyńska prof. UAP, as. Justyna Olszewska UAP

współpraca merytoryczna: dr Katarzyna Pyżewicz IA

opracowanie graficzne: Jędrzej Hofman

wystawa czynna: 4 – 25 marca 2018

Śluza Katedralna przy Bramie Poznania

ul. Gdańska 2, Poznań

 

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

11 marca 2018 (niedziela)

12.00 „Pochówki i szczątki ludzkie w pracy archeologa”- Olga Dec, Anna Haberland
(1 godz. wiek: +15)

13.00 „Archeologiczne warsztaty ceramiczne” – Piotr Majorek, Mateusz Jarecki
(1 godz. wiek: b.o.)

14.00 „Archeologiczne zwierzęta i jak je badać” – Dominika Wybult, Monika Stelmasiak
(1 godz. wiek: +9)

18 marca 2018 (niedziela)

12.00 – oprowadzanie kuratorskie

25 marca 2018 (niedziela)

12.00 „Warsztaty z wytwarzania narzędzi pradziejowych z krzemienia” – Jan Dołgowicz, Maciej Kaczor
(1 godz. wiek:+12)

13.30 „Archeologiczne warsztaty tkackie” – Barbara Wielgus
(1 godz. wiek: b.o.)

Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem wydarzenia@bramapoznania.pl

Bilety on-line
English Version